Beskid Niski – zapomniana kraina pełna magii

      Beskid Niski to najdziksze pasmo górskie w Polsce. Rozciąga się od Bieszczad po Beskid Sądecki. Przejściowe położenie między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi oraz stosunkowo mała gęstość zaludnienia sprzyja występowaniu licznych gatunków zwierząt i roślin. Może i nie znajdziecie w Beskidzie Niskim spektakularnych widoków podobnych do tych w Tatrach, Pieninach czy Bieszczadach, jednak gęste, ciemne lasy, puste szlaki, wyjątkowa kultura Łemków, drewniana architektura i spływające z gór malowniczymi kaskadami rzeki sprawią, że będziecie wracać do południowej oazy spokoju przy każdej możliwej okazji!

_PAT2288Panorama wzgórz Beskidu Niskiego w okolicy Uścia Gorlickiego.

Kultura.

     Obszar Beskidu Niskiego znany jest przede wszystkim z wyjątkowej w skali naszego kraju kultury Łemków – rusińskiej grupy etnicznej, która zamieszkuje m.in. niskobeskidzki teren transgraniczny między Polską i Słowacją. Ślady ich kultury widoczne są w postaci wspaniałych drewnianych cerkwi, z których 8 znajdujących się na ziemiach polskich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (na liście widnieje 16 pozycji – pozostałe 8 ulokowane są na Ukrainie). Najciekawsze świątynie można znaleźć w Chotyńcu, Owczarach, Brunarach, Banicy oraz Kwiatoniu.

Processed with VSCO with c1 presetIkonostas z Cerkwii św. Paraskewy w Kwiatoniu, obecnie kościół katolicki.
Cerkiew pw. Św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie.
_PAT2281Cerkiew św. Dymitra w Czarnej (obecnie kościół rzymskokatolicki).

Na Łemkowszczyźnie można odnaleźć opuszczone wsie, które opustoszały po Akcji „Wisła”. Jedną z nich jest Nieznajowa. Dawniej tętniąca życiem 60 domami, 2 cerkwiami oraz targami. Obecnie znajduje się tam tylko kilka zabudowań. W drodze do Nieznajowej warto zatrzymać się w wiosce Wołowiec, gdzie na wzgórzu porośniętym lasem znajduje się XVIII-wieczna prawosławna, drewniana Cerkiew Opieki Matki Bożej z cmentarzem.

_PAT2296-PanoCerkiew Opieki Matki Bożej w Wołowcu.
_PAT2292Cmentarz przy Cerkwi Opieki Matki Bożej w Wołowcu.

Każdego roku w lipcu w miejscowości Zdynia obywa się 3-dniowy festiwal kultury łemkowskiej „Watra”, na który ściągają Łemkowie z całego świata. Jest to wspaniała okazja aby poznać zwyczaje oraz historię grupy etnicznej zamieszkującej te ziemie od wieków.

_PAT2290Przydrożny krzyż nieopodal Uścia Gorlickiego.

Natura.

       Szczyty Beskidu Niskiego porośnięte są lasami, co w niektórych przypadkach uniemożliwia podziwianie szerokich, zapierających dech w piersiach widoków. Wysokość szczytów nie przekracza 1000 metrów n.p.m. Jednak to właśnie liściaste i iglaste, intensywnie pachnące runem lasy są wielkim atutem tych terenów. Na obszarze pasma znajduje się Magurski Park Narodowy, który powołany w 1995 roku chroni faunę i florę. Wśród występujących na obszarze gatunków zwierząt warto wyróżnić niedźwiedzia brunatnego, rysia, wilka, łosia, salamandrę plamistą oraz nielicznie występującego orła przedniego. W Beskidzie Niskim występuje sporo żmij zygzakowatych.

W ramach ciekawostki pochwalę się znalezionym w POŁOWIE CZERWCA grzybkiem. Myślę, że nie trzeba informować o tym, że roślin w parkach narodowych Polski nie wolno zrywać.

_PAT2355

Wstęp na teren Magurskiego Parku Narodowego jest płatny. Bilety kosztują 4 zł (normalne) oraz 2 zł (ulgowe). Ciekawym rozwiązaniem jest kupowanie biletów poprzez SMS (informacje na tablicach), oczywiście zakładając, że odwiedzający wyślą wiadomość z drobną ofiarą na rzecz utrzymania Parku.

Odwiedzając Magurski Park Narodowy (którego powierzchnię w 90% stanowią lasy) warto wybrać się do Folusza. Z miejscowości prowadzi ścieżka przyrodnicza o tej samej nazwie, co wioska.

Ścieżka prowadzi wzdłuż rzeki Kłopotnica, na której występują liczne kaskady. Na szlaku niełatwo spotkać turystów, a natura swoją tajemniczością i dostojnością potrafi zaskoczyć.

_PAT2366-PanoKaskady na rzece Kłopotnica.

Jednym z najbardziej znanych punktów w Magurskim Parku Narodowym jest Diabli Kamień – grupa głazów zbudowana z piaskowców, które układają się w osobliwe kształty. Skały obchodzi dookoła szlak (z poręczówkami).

_PAT2326-PanoDiabli Kamień, Magurski Park Narodowy.
_PAT2349-Pano
Diabli Kamień, Magurski Park Narodowy.
_PAT2304-Pano
Diabli Kamień, Magurski Park Narodowy.
_PAT2336-PanoDiabli Kamień, Magurski Park Narodowy.

Szlak z parkingu do Diabelskiego Kamienia zajmuje ok. 15 minut marszu po zboczu góry, drewnianych schodach i pomostach. Z Diabelskiego Kamienia można dostać się do Wodospadu Magurskiego, szlak zajmuje ok. 30 minut. Mając do dyspozycji jedynie 1 dzień, który obfitował w opady deszczu i mgłę ominąłem tę atrakcję i udałem się do innego bajecznego miejsca.

W wiosce Iwla, ok. 5 km na zachód od Dukli znajduje się wodospad „przy młynie”. Moim skromnym zdaniem jest to najpiękniejszy wodospad w naszym kraju.

_PAT2398aWodospad „przy młynie” na rzece Iwelka.

Odwiedzając to miejsce można podziwiać nie tylko spadającą z progu wodę, ale również przyjrzeć się cienkim warstwom skalnym łupków, z których zbudowane jest pasmo Beskidu Niskiego.

_PAT2395-PanoWodospad „przy młynie” na rzece Iwelka.

Niecka pod wodospadem porośnięta jest paprociami i mchami, które wprowadzają atmosferę rodem z „Parku Jurajskiego” 😉

_PAT2403Wodospad „przy młynie” na rzece Iwelka.

Malownicze wodospady i kaskady można znaleźć również na rzece Szczawa, w Wisłoczku oraz Rudawce Rymanowskiej, gdzie zima maluje piękne lodospady.

Na północ od Iwli rozciąga się tzw. „Dolina Śmierci”, która jest miejscem największej w Polsce górskiej operacji wojskowej. Bitwa między III Rzeszą i ZSRR toczona przez 3 miesiące 1944 roku pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy ofiar, a Iwla została zrównana z ziemią. Dziś na miejscu batalii oglądać można m.in. porzucone czołgi.

      Beskid Niski jest chyba najmniej docenianym pasmem górskim w Polsce. Cisza, pachnące lasy, górskie potoki i unikalna kultura, którymi charakteryzuje się ten obszar na pewno zaciekawią odwiedzających. Warto czasem zrezygnować z popularnych miejsc na rzecz tych mniej znanych i dać się zaskoczyć 🙂

Z uwagi na naturalne bogactwo już planuję jesienny powrót w tę część Polski.

Beskid Niski jest idealnym miejscem na spędzenie aktywnego i bogatego we wspaniałe doświadczenia urlopowego tygodnia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s