Kazachski trener orłów | Wyprawa Nikon 2019 (test Nikon Z50 oraz D810)

Podczas ostatniego wyjazdu do mroźnej Azji Centralnej miałem zaszczyt podziwiać nie tylko majestatyczne krajobrazy, czy wzniosłą i zróżnicowaną architekturę Kazachstanu, ale także wspaniałą kulturę. Kulturę głęboką, niespotykaną na naszych ziemiach – dziką, dynamiczną, przepełnioną miłością do natury, szacunkiem wobec przyrody i wdzięcznością względem zwierząt.

Nikon Z50. F/7.1, ISO-640, 1/640 s, 175 mm.

Spotkanie z sokolnikiem (kaz. birkiti) w wiosce Gunny, trudniącym się prastarą techniką oswajania ptaków drapieżnych, w szczególności imponujących orłów przednich, było dla mnie ponadrzeczywistym doświadczeniem, a przejęcie ciężkiego orła na swoją rękę uczuciem wręcz metafizycznym.

Nikon Z50. Fot. Ewa Zwolska

Orzeł od momentu wyklucia się z jaja spędza czas wyłącznie ze swoim opiekunem. Ten sposób wychowania buduje relację opartą na wzajemnym zaufaniu, bezgranicznym oddaniu i przywiązaniu obu partnerów. Po 5 latach „służby” orzeł otrzymuje wolność, która jest najcenniejszą zapłatą za pomoc w zdobywaniu pokarmu.

Nikon Z50. F/6.3, ISO-640, 1/640s, 250 mm.

W trakcie wyprawy testowałem najnowszy sprzęt Nikon Z50. Część wykonanych kadrów pochodzi właśnie z tego aparatu. Porównałem efekty pracy z bezlusterkowcem oraz z moja wierną pełnoklatkową lustrzanką Nikon D810. Bardzo zbliżone efekty zaskoczyły mnie mega pozytywnie! Z50 to świetny i lekki towarzysz podróży. Testując go między innymi w sesjach portretowych zaskoczyła mnie jego intuicyjność. Bardzo dobrze radził sobie przy słabym, pozachodnim świetle. Aparat jest wyposażony w matrycę 20,9 Mpix. Dzięki wysokim wartościom ISO, które jednocześnie nie wprowadzały niewygodnych szumów udało mi się złapać dynamikę całego spektaklu.

Oto wyniki sesji z tymi aparatami.

Po więcej prac zapraszam na Instagrama!
https://www.instagram.com/patrykbieganski/

#nikon #nikonz #nikonz50 #zcreators


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s